fbpx

W tym tygodniu, jak już wiesz, powtórzysz cały poprzedni tydzień. Mam jednak dla Ciebie zadanie.

Zwróć uwagę na konstrukcję Twoich posiłków

Zauważ, że mamy dwie grupy pokarmów. Są to pokarmy martwe i żywe. Żywe to nie są takie, które biegają po stole. Żywe pokarmy to przede wszystkim nieprzetworzone produkty i generalnie są to warzywa oraz owoce.

Ta prosta zasada pomoże Ci nauczyć się komponować zdrowe posiłki już na zawsze. Otóż jeżeli na obiad masz np. 60 gram kaszy lub makaronu, to warzyw musi być minimum 120 gram. Czyli mamy proporcje 1:3.

Dokładnie ta sama zasada obowiązuje podczas kolacji. Wieczorem jemy białka zwierzęce i tutaj jest ta sama zasada, 1:3. Warzyw ma zawsze być dwa razy więcej niż białka lub węglowodanów.

Ostatnia uwaga i najważniejsza. Wszystkie warzywa strączkowe, jak groch fasola, bób, soja, ciecierzyca itd. to są węglowodany, a nie białka. Możesz na obiad zamiast makaronu nałożyć sobie np. ciecierzyce i wtedy możesz jej dać maksymalnie 140 g zamiast 60 g makaronu. Warunek jest taki żebyś robić to ZAMIAST, a nie razem z makaronem lub kaszą, bo wtedy będziesz jeść węglowodany z węglowodanami, a wtedy waga będzie się cieszyć i będziesz przybierać w szybkim tempie. Tego raczej nikt nie chce, prawda?